Bármilyen életkorban is legyünk, szinte biztos, hogy mindannyian tapasztaltunk már hát, vagy derékfájás és ezekből származó kellemetlenségeket. Ezek a fájdalmak azonban nem csak enyhíthetők, de odafigyeléssel és körültekintéssel meg is előzhetők.
Érdemes tehát a hévízi gyógytornászok következő tanácsait megfogadni a mindennapokban:
- figyeljünk a helyes testtartásra állásban és ülőmunka során egyaránt. Tipp: a helyes állás elsajátításához álljunk tükör elé, az ülés megtanulásában pedig sokat segíthet egy óriáslabda vagy dinamikus párna.
- ha sokat ülünk széken, érdemes néha megfordítani a széket és a támlájára támaszkodni
- üljünk helyesen vezetés közben is. Ha nincs a kocsiba derekat támasztó párna beszerelve, úgy természetesen saját magunk is beszerezhetünk egy derékpárnát ide, hogy hosszú utazásnál is kedvezőbb helyzetbe hozzuk medencénket.
- amikor csak módunkban áll pihentessük gerincünket (min. napi 20 perc), vegyük le róla a terhelést: feküdjünk Z-fekvésben: hanyatt fekve, lábainkat óriáslabdával alátámasztva, hogy a térd és a csípő 90 °-ot zárjon be, ekkor a legkisebb a nyomás a porckorongokon. Másik módszer, ha hanyatt fekvésben hengerpárnát helyezünk a térd alá, vagy oldalt fekvésben a hajlított térdek közé helyezünk párnát, vagy teljesen alátámasztjuk felül lévő lábunkat. De jó módszer a hasonfekvés bokatámasszal is.
- válasszuk ki körültekintően a fekhelyünket, hiszen az alvásunk minősége jelentősen befolyásolja ébrenlétünket: legyen stabil, se nem túl kemény, se nem túl puha matracunk, nyakunk alátámasztására kisméretű párnát használjunk.
- figyeljünk a helyes leülésre és felállásra, lefekvésre és felkelésre. Felálláskor kezünket a combokon támaszkodva előredőlünk, majd a térdeket és csípőt nyújtva felegyenesedünk. Leüléskor mindezt fordítva. Lefekvéskor és felkeléskor fontos, hogy nem szabad egyből felállni a fekvésből. Előbb mindig tegyük a lábakat talpra, majd innen forduljunk oldalunkra és könyökünk segítségével toljuk fel magunkat ülő helyzetbe.
További praktikus tanácsokért figyeljétek az oldalt, mert még számos tanácsunk van melyet érdemes lesz megfogadnotok.
Forrás: Varga Terézia - Pap Viola: Gerincvédelem a mindennapokban c. könyve,
SpringMed Kiadó
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.