I Love Hévíz

Titkok és rejtelmek a világhírű gyógytó városából, Hévízről!

Mióta tudjuk, hogy miből áll és mire jó egy gyógyvíz?

 91c2cdf3df1ee270119a6c827721c3f2.jpeg

A magyarországi fürdőkultúra hasonlóan a többi európai országéhoz, több száz évre tekint vissza. Gondoljunk csak a római korból itt maradt fürdőházak vagy a gazdagon díszített törökfürdők romjaira. De a fürdőzés szeretete nem feltétlenül járt együtt azzal, hogy az építők pontosan tudták volna, mit rejt a termálvíz.

screen-shot-2021-01-15-at-7_38_06-pm.png

A feltörő karszt-, gyógy- és termálvizek gyógyító erejének ismerete elég sokáig inkább csak tapasztalaton, népi megfigyeléseken alapult, hiszen tudományos vizsgálat nélkül is elérték a kívánt hatást. A rómaiak nem véletlenül telepítettek melegvíz-források közelébe katonai légiókat, hiszen tudták, hogy regenerálódásukhoz nagyban hozzájárult a rendszeres gyógyvizes fürdő. Jóval később, a 16-17. században már Magyarországon is számos okirat említi meg a borvizeket, fortyogó vizeket, savanyú vizeket és bizony nem kevés ’feredőházat’ létesítettek orvosi tanácsra.

russian_master_russian_bath_lubok_18th_century_meisterdrucke-756429.jpg

Egészen a 18. századig, valójában egy udvari orvos éleslátásig kellett várni ahhoz, hogy tudományosan kezdjék vizsgálni a gyógyvizek összetételét hazánkban. Gerard van Swieten Mária Terézia udvari orvosa volt. Nem csak arról sikerült meggyőzni a császárnét, hogy a gyógyvizeknek jó egészségügyi hatásai vannak, így a fürdőzés ajánlott orvosilag, de arra is rájött, hogy a vizek különbözők, így eltérően alkalmazhatók, mi több alkalmazásuk, forgalmazásuk még haszonnal is kecsegtethet. Ezért 1763-ban Márai Terézia uralkodói rendeletet adott ki, melyben kötelezte a birodalom minden vármegyéjének főorvosait, hogy a területükön található ásványvizeket és gyógyvizeket vessék alá kémiai vizsgálatnak, és a jelentéseket küldjék meg az udvar számára. Ennek jelentőségét annyira fontosnak érezte, hogy 1769-ben újra felszólította az érintetteket, hogy aki még nem tette, az is mielőbb pótolja a jelentés elkészítését.

1895_1.jpg

A hazai vizsgálatok elvégzésében nagy szerepet játszott Stoker Lőrinc, Torkos Jusztusz János és Österreicher Manes József. A megyei orvosok elemzéseit Heinrich Johann Crantz becsi kémikus dolgozta fel az egész monarchia gyógyvízviszonyairól. 1777-ben írott kiadványa az első osztrák fürdőkalauz. La Langue János 1783-ban magyar nyelven is megjelentette a kiadványt A magyarországi orvosvizekről” címen.

unknown_artist_the_bath_caricature_of_public_baths_swimming_pools_in_paris_19th_century_car_meisterdrucke-1008501.jpg

Voltak azért persze a hévíziekről korábbi, részleges feljegyzések. A Hévízi-tó vizéről 1730-ban így írt Bél Mátyás utazó polihisztor: "Ez a tó pedig egy bővízű forrásból fakad s ez olyan melegen buzog fel, hogy a legnagyobb fagyban sem merevül jéggé. ... Vize pedig savas és gyógyító hatású..."

Mária Terézia rendeletének hatására Hévízről 1796. június 24-én Dr. Szláby Ferenc orvosdoktor írt jelentést, melyben nem csak vegyvizsgálatairól írt, hanem röviden arról is beszámolt, hogy a hévízi kénes, meszes, enyhén vasas 30,1°C hőmérsékletű víz jó hatással van az arthritisben, köszvényben, csúzos bántalmakban, rühösségben szenvedőkre.Ugyanebben az évben térképet is készítettek a Hévízi-tóról és patakról.

1795.JPG

Mária Terézia halála után fia, II. József is folytatta a gyógyvizekkel kapcsolatos intézkedéseket. Számára a gyógyvizek sokkal inkább már az alattvalók jólétét szolgálták. Úgy gondolta a gyógyvizek megfelelő kiaknázásával nem csak gyógyultabbak lesznek az alattvalók, de bevételi forrást, és munkahelyeket is teremthet. Nem véletlen, hogy ettől az időszaktól kezdődően rohamosan kezdték fejleszteni a monarchia területén a fürdővárosokat. Elsősorban persze az osztrák udvar számára kedvezőbb földrajzi fekvésűeket osztrák és cseh területeken.

dscn0789.JPG

A társadalom felsőbb rétegeiben is felerősödött a fürdőhelyek, gyógyvizek iránti kereslet. Az újkori polgári rétegnek több szabadideje lett, melyet, ha tehetett szívesen töltött az otthonától távol. Míg a 18. században még csak elsősorban a gyógyulást keresők jártak fürdőkbe, addig a 19. század elejének gazdasági fellendülése újfajta mobilitást adott a tehetősebb rétegeknek. Szabadidejüket szívesen töltötték üdülőhelyeken, ahol nyüzsgő kulturális élet is várta őket.

herkulesfurdo18.jpg

Az 1780–1849 közötti – mintegy 7 évtizednyi – korra esik a magyarországi fürdőhelyek kiépülése.

A haza fejlesztések legfőbb akadályát leginkább a feudális kötöttségek okozták. A gyógyvízforrások legtöbbje magánterületen volt, így minden esetben a tulajdonos (földbirtokos, apátság) vagy még rosszabb esetben egy több személyből álló tanács (közbirtokosság) üzleti érzékén, jószándékán, fejlesztési potenciálján, felvilágosultságán múlott, hogy hol milyen mértékben sikerült fürdőt nyitni.   

0_1.jpg

Bizonyára nem véletlen, hogy az udvarban nagyon is járatos Festetics György gróf, a saját birtokán található Hévízi-tó környékét is ekkor, 1790 körül kezdte fürdőhellyé alakítani. Ez korántsem volt olyan egyszerű, mint mondjuk egy melegvizű forrás köré fürdőépületet emelni szilárd talajra. Hévízen először a mocsarat kellett lecsapolni, megszüntetni a felszíni - hideg - vizek belefolyását a tóba, majd közel 900 méter hosszú utat kellett építeni, amivel egyáltalán megközelíthető lett a mocsáron keresztül a nyílt vizű tó. És a neheze még csak ezután következett...

forrás: Fluck István, Bikfalvi Istvánné, Fejér László: A gyógyító víz I Magyar Fürdőalmanach, 2021.
forrás: Szántó Endre: Egy fürdőváros születése I. - A kezdetektől 1819-ig, gróf Festetics György haláláig, 2018.

A bejegyzés trackback címe:

https://iloveheviz.blog.hu/api/trackback/id/tr5718462201

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása